Wordpress İstenmeyen (Spam) Yorumları Akismet İle Engellemek

WordPress İstenmeyen (Spam) Yorumları Akismet İle Engellemek

Bir süre WordPress kullanan hemen herkesin başına gelebilecek bir olay olan Spam yorumlar Akismet aracılığı ile kolayca engellenebilir. Sizin de istenmeyen yorumlar ile başınız dertteyse gelin çözümüne bakalım.

İstenmeyen Yorumlar (Spam Yorumlar) Nedir?

Öncelikle istenmeyen yorumların ne olduğundan başlayalım, botlar tarafından sürekli sitenize alakasız yorumlar içeren ve link bulunduran yorumlar yapılıyor ise bunlara istenmeyen yorum yani spam yorum denmekte.

Bunlar her ne kadar yayınlanmadan önce onaya takılsa da bir süre sonra her gün 20-30 adet spam yorumu ayıklamak can sıkıcı bir hale gelecektir.

İstenmeyen Yorumlar (Spam Yorumlar) Nedir?
İstenmeyen Yorumlar (Spam Yorumlar) Nedir?

Akismet Eklentisi Ne İşe Yarar?

Akismet, spam yorumları yani istenmeyen yorumları filtreleyen ve karşınıza çıkartmadan çöp kutusuna taşıyan bir eklentidir. Güçlü algoritması sayesinde hata yapma şansı çok azdır.

Örneğin bir yorum spam olduğu halde algoritmanın filtresinden kaçtı, siz bunu spam olarak işaretlerseniz Akismet kendini günceller ve benzer bir yorum geldiğinde bu sefer kendisi yorumu spam olduğu için çöp kutusuna taşır.

Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur?

Başlangıçta diğer eklentiler gibi kurulsa da ufak bir üyelik sistemi ile aktive edilmesi gerektiği için detaylı bir anlatım ihtiyacı doğduğunu düşündük.

Öncelikle sitemiz de Eklentiler > Yeni Ekle butonlarına tıklıyoruz. Açılan sayfanın sağ üst bölümündeki arama kısmına “Akismet” yazıyoruz.

Çıkan sonuçlar içerisindeki “Akismet Spam Protection” adlı uygulamayı “Şimdi Kur” adlı butona tıklayarak kuruyoruz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra yine aynı yerdeki “Etkinleştir” butonuna tıklayarak eklentiyi etkinleştiriyoruz.

Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? - 1
Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? – 1

Etkinleştir butonuna tıkladıktan sonra bizi aşağıda gördüğünüz eklenti sayfası karşılayacaktır. “Akismet Hesabınızı Kurun” butonuna tıklayarak yeni bir sayfaya yönlendiriliyoruz.

Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? - 2
Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? – 2

Açılan yeni sayfada bir paket seçimi sorulmakta, kişisel olan paket tamamen ücretsiz ve yeterli seviyede, yine de daha büyük çaplı bir iş yapıyorsanız diğer paketleri de tercih edebilirsiniz.

Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? - 3
Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? – 3

Açılan üyelik formu sayfasında kişisel bilgilerinizi doldurarak kayıt olmanız gerekmekte, ancak dikkat edilecek bir kısım mevcut, sayfanın sağ kısmında yer alan bir bağış miktarı çubuğu yer almakta. Bu çubuğu sola doğru çekerek 0’a getirerek bağış yapmadan kayıt olabilirsiniz.

Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? - 4
Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? – 4

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, mail adresinize bir doğrulama linki gönderilecek, gelen linkten doğrulamayı yaptığınız da mail adresinize bir mail daha gelecek, yeni gelen mailde API Key kodu yer almaktadır.

Son gelen mailden API Key kodunu kopyaladıysak, tekrar sitemizdeki Akismet‘in ayarlar sayfasına dönüyoruz. Sayfanın alt bölümünde bulunan “Manually enter an API key” butonuna tıklayarak açılan forma mail adresinize gelen API Key’i yazıyoruz.

Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? - 5
Akismet Eklentisi Nasıl Kurulur? – 5

APİ Key’i girdikten sonra bir ayarlar sayfası daha açılacak, buradaki standart ayarlar ile oynamanıza gerek yok.

Akismet eklentisi kurulumun tamamlanması ile çalışmaya başlayacak, sitenize yapılacak tüm spam yorumlar çöp kutusuna taşınacak.

Kurulum aslında oldukça basit, ancak bir sorun veya hata ile karşılaşırsanız aşağıya yorum yapabilirsiniz, en kısa sürede yardımcı olmaya çalışacağız.

Yorum yapın

Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124