8 Ücretsiz Wordpress Eklenti Önerisi

8 Ücretsiz WordPress Eklenti Önerisi

Dünyanın en çok kullanılan hazır blog sistemi olan WordPress, açık kaynak kodlu bir altyapıya sahip olması sayesinde Eklentiler ile oldukça zengin bir altyapıya sahip oluyor.

WordPress Eklentileri sayesinde, sitenize binlerce özellik ekleme şansına sahipsiniz. WordPress Eklenti Mağazasında binlerce ücretli ve ücretsiz Eklentiler Mevcut.

Bu yazımda ise bir WordPress sitesinde olması gerektiğini düşündüğüm WordPress Eklentilerinden bahsediyorum.

1.Akismet

Akismet Eklentisi, istenmeyen yani spam yorumları engelleyen bir eklentidir. Gelişmiş algoritması sayesinde botlar tarafından reklam ve backlink amacı ile yapılan yorumları tespit eder ve sizi yormadan çöp kutusuna taşır.

Hit almayan bir siteniz bile olsa botlar her gün onlarca istenmeyen yorum yapabilir, spam yorumları tek tek inceleyip çöp kutusuna taşımakta mutlaka canınızı sıkacaktır, bu yüzden bir sitenin olmaz ise olmaz eklentilerinden birisi Akismet‘dir.

Akismet Eklentisi hakkında daha detaylı bilgi almak için ve kurulum ayarlarını yapmak için WordPress İstenmeyen (Spam) Yorumları Akismet İle Engellemek adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. All in One SEO

All in One SEO eklentisi, adından da anlaşılabileceği gibi bir Seo eklentisidir.

Hemen altta 3 numarada bulunan Yoast Seo Eklentisi‘de en büyük rakibidir. Bir WordPress Sitesi açacaksanız mutlaka gelişmiş bir Seo Eklentisine ihtiyacınız olacak. All in One Seo ile Yoast Seo‘nun birbirinden farklı üstünlükleri mevcut, ikisinden birini tercih edebilirsiniz.

All in One Seo Eklentisi gelen son güncelleme ile bazı özellikleri kısıtlayarak kullanıcıları ücretli olan pro sürüme yönlendirmeye çalıştığını söylemekte de fayda var.

3. Yoast Seo

Listemizin 3. sırasında bulunan Yoast Seo Eklentisi yine adından anlaşılacağı gibi bir Seo eklentisidir.

All in One SEO Eklentisi yaklaşık 2 milyon sitede aktif olarak kullanılırken Yoast Seo Eklentisi 5 milyon civarında sitede aktif olarak kullanılmaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi birbirlerine karşı farklı üstünleri mevcut, ikisinden birisi arasında seçim yapmak size kalmış.

4. Google Site Kit

Google Site Kit benim severek kullandığım bir uygulama. Arama konsolu, Analytics, Adsense, PageSpeed Insights gibi önemli Google Servislerini siteniz üzerinden görmenizi ve yönetmenizi sağlıyor.

Ayrıca bu eklentiyi kurduğunuz da bu araçların çalışması için gereken izleme kodlarını sitenize yerleştirmenize de gerek kalmıyor.

5. Really Simple SSL

Sitenize bir SSL sertifikası kurduysanız linkleri http’den https’ye yönlendirmek oldukça sıkıntılı bir duruma dönüşebilir. Really Simple SSL Eklentisi tüm linklerinizi kolayca https’ye çevirecektir. Özellikle sertifikasız bir süre kullandığınız siteyi sonradan sertifikalı olarak kullanacaksanız Really Simple SSL Eklentisi işinizi çok hızlandıracaktır.

6. Contact Form 7

Bana göre siteniz hangi altyapı ile çalışırsa çalışsın ve kategorisi ne olursa olsun bir iletişim formu bulunması gerekmektedir. Contact Form 7‘ de iletişim formlarını hiç bir kodlama bilginiz olmadan profesyonelce hazırlamanızı ve doldurulan formların belirttiğiniz mail adresine iletilmesini sağlar.

7. W3 Total Cache

Sitenizin yavaş açılması canınızı sıkıyor ise en kolay ve basit yöntemlerden birisi W3 Total Cache Eklentisidir.

Sitenizin daha hızlı açılması hem kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkiler hem de SEO açısından sitenizi daha iyi yerlere getirir.

8. WooCommerce

Bu yazımızın son eklenti tavsiyesi WooCommerce‘dir, ancak bir e-ticaret siteniz var ise bu maddeyi dikkate almanız gerek çünkü WooCommerce bir E-Ticaret eklentisidir.

Aslında WooCommerce bir eklentiden çok daha fazlasıdır, açık kaynak kodlu olup herkes tarafından geliştirmeye ve düzenlenmeye müsaittir. Bu sayede WordPress altyapısı kullanan hemen her E-Ticaret Sitesi WooCommerce Eklentisini de kullanır.

Aktif olarak yaklaşık 5 milyon sitede kurulu olan WooCommerce hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemizin WordPress Eklentileri kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124